Yeşil Körfez Su Birliği
Yeşil Körfez Su Birliği

Birlik Başkanımız Ömer NERGİZ’ den Gökçe Barajındaki Su Seviyesi Hakkında Bilgilendirme !

Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında, Gökçe Barajı rezervuarında yeterli su kalmadığı, Kurtköy deresi suyunun baraja aktarılmadığı ve Yalova’ yı susuzluğun beklediği yönünde yanıltıcı açıklamaların yer aldığı görülmektedir. Bu açıklamalarla , 2014 yılında yaşanan susuzluğa benzer bir durum yaşanabileceği ima edilerek adeta felaket tellallığı yapılmaktadır.

Yeşil Körfez Su Birliği Başkanlığı olarak biz, halkımızın doğru bilgilendirilmesi adına bu açıklamayı yapma gereği duyuyoruz. Biz biliyoruz ki, 2014 yılında ocak ayı itibariyle barajda 4,5 milyon m3 su vardı, bugün ise aynı tarihte Gökçe Barajı havzasında 10,5 milyon m3 suyumuz mevcut. Yani barajın doluluk oları %46 seviyesindedir. Hiç yağış olmasa dahi bu su Yalova’ nın 4,5 aylık ihtiyacını karşılayacak durumdadır.

Barajdaki mevcut suya ilave olarak hali hazırda Kurtköy deresi hattından saniye de 500 litre su baraj havzasına akmaktadır.

Ayrıca , ilimizin muhtelif yerlerinde açılmış olan 15 adet kuyudan saniyede 245 litre su ihtiyaç halinde çekilebilmek üzere hazır bekletilmektedir.

Ortaburun göleti ise tam dolu durumda olup, isale hattı ile entegre edilmiş vaziyettedir. İhtiyaç halinde buradan da 2 milyon m3 su temin edilebilecektir.

Tüm bu kaynaklar göz önüne alındığında suyumuzun yeterli olduğu açıkça görülmektedir. Kamuoyumuzun bilmesini isteriz ki, yağışların mevsim normallerinin altında seyretmesine rağmen önümüzdeki yaz aylarında su kesintisi öngörülmemektedir. Ayrıca kış mevsiminin başında olmamız dolayısıyla önümüzdeki aylarda yağışların artması ve baraj seviyesinin düşmek bir yana yükselmesi beklenmektedir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ